Rehabilitacja neurologiczna jest gałęzią fizjoterapii, w której niezwykle istotny jest czas od wystąpienia incydentu chorobotwórczego. Plastyczność układu nerwowego pozwala na ponowną naukę, bądź odzyskanie funkcji, które zostały uszkodzone. Jednak, to jak najwcześniejsza interwencja terapeuty umożliwia osiągnięcie lepszych efektów usprawniania. W uszkodzeniach dotyczących ośrodkowego układu nerwowego dążymy do odbudowania prawidłowch wzorców ruchowych., oraz stowrzeniu nowych kompensujących. Znajdujemy mocne strony pacjenta i wykorzystujemy je do pracy nad słabszymi elementami.
Jestem fizjoterapeutką z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym. Tytuł magistra uzyskałam w 2012 roku na Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Pracę z pacjentami wykonywałam już w trakcie trwania studiów ,odbywając liczne staże oraz wolontariaty. Swoje kwalifikację udoskonalałam na uczelni Katholieke Universitait Leuven w Belgii, w szczególności tematykę obejmującą układ nerwowy człowieka. Ukończyłam studia doktoranckie na AWF w Poznaniu. Ponadto odbyłam liczne staże w placówkach, klinikach polskich oraz zagranicznych, między innymi we Włoszech oraz Belgii. Pracowałam na stanowisku fizjoterapeuty w Niepublicznym Zakładzie Opieki zdrowotnej Szpital w Puszczykowie im. Prof. S.T.Dąbrowskiego. Obecnie jestem zatrudniona jako Instruktor na AWF w Poznaniu, gdzie pracuję ze studentami oraz rozwijam swoje zainteresowania naukowe.
Jestem dyplomowaną terapeutką PNF, oraz terapeutką Metody Perfetti*,która cały czas rozwija swoją wiedzę zarówno teoretyczną jak i praktyczną. Wzięłam udział w licznych kursach, szkoleniach oraz konferencjach z zakresu dziedziny fizjoterapii:
Praca w szpitalu pozwoliła mi zdobyć doświadczenie u pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi. Jednak moje zainteresowania dotyczą głównie tematyki neurologicznej, w szczególności u osób po udarze mózgu. Zdobyłam kwalifikacje we Włoszech do prowadzenia terapii Metodą Perfetti* (Kognitywne Terapeutyczne Ćwiczenia)., która wykazuje bardzo dobre efekty u osób z deficytami sensomotorycznymi, natomiast nadal jest mało popularna na świecie i posiada stosunkowo niewielu terapeutów
W swojej pracy wykorzystuję wiedzę i umiejętności, które umożliwiają mi analizowanie problemów, z którymi zgłaszają się do mnie pacjenci oraz osiąganie bardzo dobrych efektów leczenia Niezwykle istotna dla mnie jest kompleksowa ocena, obejmująca diagnostykę (badanie podmiotowe oraz przedmiotowe), dzięki której każdy mój pacjent otrzymuje indywidualny plan terapii skierowany na jego cele i potrzeby.
Mam nadzieję, że po zapozaniu się z informacjami na stronie internetowej zdecydują się Państwo na skorzystanie z moich usług. Zapraszam do bezpośredniego kontaktu za pomocą telefonu komórkowego: +48608488267, oraz mailowego: kontakt@fizjoterapia-neurologiczna.pl
Joanna Pawełczyk
[W wolnym tłumaczeniu Kognitywne Terapeutyczne Ćwiczenia] stworzona przez włoskiego profesora Carlo Perfettiego, neuropsychiatrę, oraz specjalistę w dziedzinie neurologii klinicznej[1,2]. Opiera się na zasadach Teorii Neurokognitywnej i adresowana jest dla pacjentów z zaburzeniami sensomotorycznymi[3]. Terapia składa się z 3 faz, które stopniowo osiąga się wraz z poprawą stanu pacienta. Głównym celem jest ponowne nauczenie się odbierania, analizowania i przekazywania bodźców ze środowiska zewnętrznego[4]. Do ćwiczeń wykorzystuje się liczne pomoce terapeutyczne. Niezwykle ważna jest wspołpraca z pacjentem, który musi być świadomy i skupiony w trakcie wykonywanego ruchu[5].